Програма психологічної реабілітації та супроводу

Завдання:

– стабілізація психоемоційного стану;

– відновлення психологічних ресурсів;

– зміцнення родинних зв’язків;

– навчання та розвиток навичок з подолання стресу;

– розвиток навичок самопідтримки та надання першої психологічної допомоги в умовах війни.

Принципи: сімейний підхід, орієнтація на ресурс, комплексні заходи, формування системи підтримки відносин серед учасників програми, орієнтація на майбутнє.

photo_2025-03-05_12-02-05


Допомога військовослужбовцям та їхнім родинам у рамках проекту “Волонтерської психологічної служби”

У чому полягає робота психотерапевта з військовослужбовцем та їх родинами?
Психологічна допомога – це комплекс заходів, де фахівець може зрозуміти, в якому стані перебуває військовослужбовець, і запропонувати спеціальні вправи, методи опрацювання травматичного досвіду. Завдання такої роботи – допомогти військовослужбовцям та їх родинам пережити наслідки стресу і психотравми, зміцнити сім’ї, розпочати новий етап у професійному житті.
На жаль, у нашій країні немає культури звернення до психологів. Доводиться долати недовіру і розвіювати міфи, пояснюючи, що психолог працює з психічно здоровими людьми, при цьому – тільки за їхнього бажання і готовності до змін. Правила спілкування і регламент обговорюються на першій зустрічі.
Як ви працюєте з бійцями та їх родинами? У чому складність адаптації?
Зона бойових дій – це важке психологічне випробування для військовослужбовців. Багато хто, окрім поранень, зазнають стресів і важких душевних переживань у боях і складних польових умовах, у яких їм доводиться жити. Актуальною є проблема пошуку свого “нового місця” в соціумі. Психологи ГО “Реабілітаційний центр Святого Павла” вирішують питання соціально-психологічної адаптації військовослужбовців, допомагають повернутися до мирного життя.
Записатися на зустріч із психологом можна за телефонами:
(0688430477)
також на наших ресурсах

facebook.com/groups/VPSprostir

facebook.com/PsyServiceOdessa

https://t.me/V_P_S_Odesa

photo_2025-03-05_11-36-02

Що відчувають бійці та їх родини, коли повертаються із зони бойових дій?
Боєць повертається із зони бойових дій іншою людиною, яка пережила новий, часто екстремальний для себе досвід. Для багатьох із тих, хто зустрічався з психологами, було важливо зрозуміти, що особливості їхньої поведінки і сприйняття після участі в бойових діях – це нормальна реакція на незвичайні обставини. Таке розуміння дає людині підтримку, дає їй змогу прийняти себе такою, якою вона є. Знадобиться час, власні зусилля, підтримка близьких, побратимів і суспільства, щоб повернутися до “мирного життя”.
Якими можуть бути форми роботи з учасниками бойових дій та їхніми родинами?
Індивідуальне консультування та психотерапія здійснюється за запитом бійця або члена сім’ї.
Групова форма роботи з ветеранами має кілька напрямів:
1. присвячена реадаптації у мікросоціум – гармонізація сімейних і родинних стосунків;
2. перегляд і формування життєвих цілей і цінностей на етапі повернення із зони бойових дій до мирного життя;
3. розвиток стресостійкості, навичок саморегуляції, впевненості в собі, побудова життєвого плану та конкретного плану дій.
Діє група підтримки для матерів, жінок, дітей з родин військовослужбовців, де учасники спілкуються, обмінюються актуальними питаннями та за допомогою арт-засобів отримують ресурси для розв’язання цих питань. З особливою радістю ветерани, їхні дружини та діти відвідують заняття з іпотерапії, що стало можливим завдяки волонтерській ініціативі кінного клубу “Айвенго”.
Чи завжди військовослужбовцю чи його родині потрібна допомога фахівця?
Ні. Не завжди. Лише тоді, коли військовий не може самостійно впоратися з труднощами. Якщо він розуміє, що психологічна проблема чинить значний вплив на всі сторони життєдіяльності і йому важко контролювати власний емоційний стан, тоді потрібна допомога фахівця.
Що робити близьким, якщо військовий самотужки не справляється з психологічними проблемами і не хоче звертатися по допомогу до фахівця?
Для початку потрібно запитати, чи вистачить у близьких терпіння і сил для допомоги та підтримки військовому, щоб дати відчути, що він потрібен родині. Для того, щоб дізнатися, що відбувається з демобілізованим, потрібно самим сходити на консультацію до психолога. Розуміти, що його потрібно прийняти разом із новими поглядами, проблемами, страхами.
Потрібно дати час для адаптації начебто до колишніх, але для військового – вже інших соціальних умов. Ось що пише один боєць: “По поверненню додому з війни розумієш, що ти – вже інший, і ті, кого ти називав близькими, друзями, вони теж – уже інші… І тому легше зануритися у своє… Хтозна, може час розсудить…”.
Якщо військовий не хоче йти до психолога, то, можливо, йому зможуть допомогти його побратими, які на своєму прикладі змогли подолати такі ж психологічні проблеми.


downloads92

   “Реабілітаційний Центр Святого Павла” в рамках проекту “Волонтерської психологічної служби” у 2017 продовжує брати участь у вирішенні психологічних проблем і адаптації переселенців, військовослужбовців та їх родин в нових умовах.
Організація надає кризову допомогу та довгострокову підтримку в соціалізації.
У 2022 року було відкрито центр психологічної допомоги для переселенцям, військовослужбовцям та їх родинам за адресою: м.Одеса, вулиця Італійська (Пушкінська) 19. У команді працює 12 психологів, які допомагають  в місті Одесі та Одеській області.
Для реалізації проекту організовано диспетчерську службу. Звернувшись до якої переселенці,  військовослужбовці та їх родини можуть отримати консультацію психолога, сімейного психотерапевта або відвідати групову терапію.
Проблеми переселенців, військовослужбовців та їх родин не розв’язуються швидко, їм необхідні ресурси для відновлення і час для розв’язання психологічних проблем. У центрі проводяться особисті психологічні консультації, групові тренінги, арт-терапевтичні заняття, семінари з коучингу, дитячі розвивальні заходи, творчі майстер-класи для дітей, пісочна терапія. Усі ці заходи спрямовані на зняття психологічного навантаження і стресу, поліпшення психо-емоційного стану. Ці заходи розширюють соціальні контакти і призводять до нових знайомств, обміну корисною інформацією.
Для розв’язання проблеми соціальної адаптації до нових умов проживання “Реабілітаційний Центр Святого Павла” запрошує переселенців,  військовослужбовців та їх родини відвідувати музеї та театри, що дає їм змогу брати участь у культурному житті міста.

Одесский Национальный Академический театр Оперы и Балета

Одесский Национальный Академический театр Оперы и Балета

Проект виїздної психологічної реабілітації для сімей постраждалих від війни діє з 2015 року. Щорічно реабілітацію виїздного формату проходило порядка 20 людей. З моменту дії проекту (2015-2024 р.р.) було проведено 7 заходів з реабілітації, з яких 4 були виїзними в різні регіони України. Загально з 2015 по 2017 роки включно пройшло ребілітацію 60 військовослужбовців та членів їх родин. У загальному підсумку за час реалізації проекту з 2015 до 2023 року отримали допомогу 150 демобілізованих ветеранів АТО, їх дружини та діти. 100% учасників групи психологічної підтримки дали позитивні відгуки та наголосили на необхідності таких реабілітаційних програм.

Записатися на консультацію до фахівця можна, зателефонувавши на Диспетчерську лінію, яка працює щоденно Пн-Пт з 10.00 до 18.00: (0688430477)

Розклад занять можна переглянути на сайті або на інших наших ресурсах:

facebook.com/groups/VPSprostir

facebook.com/PsyServiceOdessa

https://t.me/V_P_S_Odesa

photo_2025-03-05_12-18-04               photo_2025-03-05_12-18-08


Основна діяльність – надання допомоги людям, які постраждали
від конфлікту в Україні

Напрями діяльності:

  • Допомога тимчасово переміщеним особам (ТПО) зі сходу України та Криму. Одеса та Одеська область вперше зіткнулася з проблемою масштабного переміщення населення, державні структури виявилися не готові до швидкої, адекватної реакції на ситуацію, що склалася. Громадські організації та волонтери продемонстрували спроможність прийти на допомогу і надати підтримку переселенцям із зони АТО як самостійно, так і у співпраці з державними структурами. На сьогодні, за даними МНС, в Одеській області офіційно зареєстровано – 25 000 переселенців, а неофіційно їхня кількість дорівнює 40 000 і постійно зростає.
    Ситуація з втратою житла та особистого майна, роботи, стабільного доходу, перебування в зоні бойових дій і на окупованих територіях, смерть близьких, загроза життю, необхідність покинути рідні міста призвели до розвитку в переміщеного населення симптомів посттравматичного-стресового розладу, соціально-психологічної дезадаптації.
    У зв’язку з ситуацією, що склалася в Україні, з лютого 2014 року громадська організація “Реабілітаційний Центр св. Павла” бере активну участь у наданні допомоги жертвам конфлікту в Україні. Реалізується проект “Психосоціальний супровід жертв протесту в Україні”, організовано диспетчерську службу для громадян, які постраждали від соціально-політичної ситуації, з перенаправленням до фахівців. (http://odessa-daily.com.ua/news/kak-smotret-novosti-i-sohranit-dushevnoe-ravnovesie-id64710.html)
    Відпрацьована система психологічної допомоги особам, які мають таку потребу. Волонтерська група з 30 фахових психологів та 3 педагогів, активно надаючи допомогу тимчасово переміщеним особам, за період з червня по грудень 2014 року відпрацювала з 1 287 переселенцями 1366 практичних годин, індивідуальної та групової роботи.
    Успішно налагоджено співпрацю з висококваліфікованими фахівцями, волонтерами громадських організацій, релігійними громадами, державними службами та небайдужими громадянами.
  • Психо-соціальна реабілітація демобілізованих військових, які були в зоні бойових дій та членам їх сімей.                                                                                                                                 Посттравматичний стресовий розлад – не тільки проблема самої людини, яка повернулася із зони АТО. Це проблема всієї її родини. Тобто людей, яким потрібна професійна психологічна допомога, де-факто буде вдесятеро більше, ніж колишніх бійців. Якщо їм не допомогти, ми можемо отримати цілий прошарок людей, які страждають на алкоголізм, ведуть асоціальний спосіб життя, агресивно налаштовані. Щоб не втратити цілий пласт суспільства, нам уже зараз треба створювати сучасні реабілітаційні центри. Реабілітаційним центром св. Павла та Волонтерською психологічною службою з 2015 р. і по сьогоднішній час успішно реалізується проект “Сімейний відпочинок в Україні для мобілізованих військових із зони бойових дій та їх родин”.

Записатися на консультацію до фахівця можна, зателефонувавши на Диспетчерську лінію, яка працює щоденно Пн-Пт з 10.00 до 18.00: (0688430477)

Наші інтернет ресурси:

facebook.com/groups/VPSprostir

facebook.com/PsyServiceOdessa

https://t.me/V_P_S_Odesa